Superwinch
SX10SR 10000lb 12V DC Winch with Synthetic Rope Black - 1710204
SKU:1710204
- Regular price
- $ 779.44
- Sale price
- $ 779.44
- Regular price
- $ 1,146.25
The SX10SR is engineered to provide users the ideal combination of power, speed, innovation, and proven performance t...
In Stock. Ships in 24-48 hours
Couldn't load pickup availability
Description
The SX10SR is engineered to provide users the ideal combination of power, speed, innovation, and proven performance they demand from Superwinch. Innovative features such as a patented drum light, relocatable die-cast aluminum control box, 3/8" diameter synthetic rope, a 12' lighted wired remote, and wireless handheld remote. SX Series winches exceed the most demanding standards of today's modern vehicles, while delivering an affordable and stylish design which incorporates many class leading features not found in other high-performance winches. Providing 10,000 lbs. of raw pulling power, the new SX10SR synthetic rope model has a sleek modern look and is built to last. With an IP68 rating for dustproof and waterproof operation, and a durable metallic graphite powder-coated finish this winch has it all.
FEATURES
- 10,000 lbs. capacity
- 5.5 HP sealed motor
- 80' - 3/8" UV coated synthetic rope
- Relocatable die-cast aluminum control box
- Includes wireless remote & 12' wired remote with integrated lithium-ION rechargeable LED flashlight
- Ergonomic pull-and turn clutch handle
- Clockable gear box
- 3-stage planetary gearing with 218:1 ratio
- Patented drum light
- Drum diameter measures 2.5"
- Heavy duty clevis winch hook
- Aluminum hawse fairlead
- 100% full load holding automatic mechanical brake
- IP68-rated waterproof and dustproof
- Durable metallic graphite powder coat finish
SPECIFICATIONS
| MPN | 1710204 |
| Winch Type | Electric |
| Mounting Type | Bolt-On |
| Rated Line Pull | 7,500 - 12,500 lbs |
| Voltage | 12V DC |
| Motor | 5.5 HP, 12V DC |
| Gear System | 3-stage planetary |
| Gear Ratio | 218:1 |
| Clutch | Pull and turn clutch handle |
| Brake System | 100% Full-load holding automatic mechanical brake |
| Rope Material | Synthetic |
| Rope Length | 3/8 in x 80 ft (9.5mm x 24.3m) |
| Fairlead | Aluminum hawse |
| Remote Type | Wire and Wireless |
| IP Rating | IP68 Waterproof and Dustproof |
| Mounting Bolt Pattern | 10in x 4.5in (254mm x 114.3mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Color | Black |
| Control Box | Relocatable Die-Cast Aluminum |
| Task Lighting | Patented drum light |
| Drum | Durable fully welded steel drum |
| Winch Hook | Heavy-Duty, Clevis Pinned Latched |
| Line Speed | 0 lb. - 85 Amps Motor Draw/27.3 FPM | 10000 lbs. - 363 Amps Motor Draw/4.5 FPM |
| Weight | 61.0000 |
| Width | 13.00 |
| Height | 12.00 |
INSTALLATION
WARRANTY
Limited Lifetime Mechanical/Limited 7 Year Electrical
PRODUCT REVIEWS