Superwinch
SX12SR 12000lb 12V DC Winch with Synthetic Rope Black - 1712204
SKU:1712204
- Regular price
- $ 848.29
- Sale price
- $ 848.29
- Regular price
- $ 1,247.50
Couldn't load pickup availability
Description
FEATURES
- 12,000 lbs. capacity
- 6.0 HP sealed motor
- 80' - 3/8" UV coated synthetic rope
- Relocatable die-cast aluminum control box
- Includes wireless remote & 12' wired remote with integrated lithium-ION rechargeable LED flashlight
- Ergonomic pull-and turn clutch handle
- Clockable gear box
- 3-stage planetary gearing with 231:1 ratio
- Patented drum light
- Drum diameter measures 2.5"
- Heavy duty clevis winch hook
- Aluminum hawse fairlead
- 100% full load holding automatic mechanical brake
- IP68-rated waterproof and dustproof
- Durable metallic graphite powder coat finish
SPECIFICATIONS
| MPN | 1712204 |
| Winch Type | Electric |
| Mounting Type | Bolt-On |
| Rated Line Pull | 7,500 - 12,500 lbs |
| Voltage | 12V DC |
| Motor | 6.0 HP, 12V DC |
| Gear System | 3-stage planetary |
| Gear Ratio | 231:1 |
| Clutch | Pull and turn clutch handle |
| Brake System | 100% Full-load holding automatic mechanical brake |
| Rope Material | Synthetic |
| Rope Length | 3/8 in x 80 ft (9.5mm x 24.3m) |
| Fairlead | Aluminum hawse |
| Remote Type | Wire and Wireless |
| IP Rating | IP68 Waterproof and Dustproof |
| Mounting Bolt Pattern | 10in x 4.5in (254mm x 114.3mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Color | Black |
| Control Box | Relocatable Die-Cast Aluminum |
| Task Lighting | Patented drum light |
| Drum | Durable fully welded steel drum |
| Winch Hook | Heavy-Duty, Clevis Pinned Latched |
| Line Speed | 0 lb. - 68 Amps Motor Draw/23.4 FPM | 12000 lbs. - 379 Amps Motor Draw/3.7 FPM |
| Weight | 62.0000 |
| Width | 13.00 |
| Height | 12.00 |
INSTALLATION
WARRANTY
Limited Lifetime Mechanical/Limited 7 Year Electrical
PATENTED DRUM LIGHT
THe Future is here.
SX Winches are equipped with Superwinch’s patented drum light, engineered to provide critical visibility exactly where it matters most—at the rope and drum. Integrated directly into the winch housing, the drum light illuminates the fairlead, rope layers, and spool during operation, making low-light recoveries safer, faster, and more controlled. Whether you’re winching at dusk, in dust, or after dark, the patented drum light helps ensure proper rope alignment and confident operation when conditions are at their worst.
WIRELESS HANDHELD REMOTE
No wire, no problem.
Every SX Winch comes standard with an additional wireless remote, giving you the freedom to operate your winch from a safe distance with clear line-of-sight to the recovery. Designed for reliability in demanding conditions, the wireless remote allows for precise control during solo recoveries or complex pulls, while eliminating the limitations of being tethered to the vehicle. When positioning and visibility matter most, the included wireless remote adds an extra layer of convenience, safety, and confidence to every recovery.