Superwinch
Tiger Shark 18000 18000lb 24V DC Winch with Steel Wire Rope Black - 1518200
SKU:1518200
- Regular price
- $ 1,438.99
- Sale price
- $ 1,438.99
- Regular price
- $ 1,798.75
The Tiger Shark 18000 from Superwinch is built to handle the toughest heavy duty commercial winching tasks imaginable...
In Stock. Ships in 24-48 hours
Couldn't load pickup availability
Description
The Tiger Shark 18000 from Superwinch is built to handle the toughest heavy duty commercial winching tasks imaginable. Engineered for a wide variety of job demands, the Tiger Shark 18000 is highly dependable and easy to use in situations that require increased pulling power for higher GVW vehicles, trailers, and roll-off container applications.
FEATURES
- 18,000 lbs. capacity
- 6.8 HP motor
- 3-Stage planetary gearing with 345:1 ratio
- Automatic, full load holding cone brake
- 4-way stainless steel roller fairlead (wire rope)
- Heat insulated first layer
- Kick-N-Flip style freespool allows hand and foot operation
- 30 ft. handheld wired remote control
- Optional wireless remote control – sold separately (part no. 2278R not EN compliant for International)
- Heavy-duty, clevis pinned, latched hook
- Includes mounting hardware
- Textured black finish
SPECIFICATIONS
| MPN | 1518200 |
| Winch Type | Electric |
| Rated Line Pull | 12,500 + lbs |
| Voltage | 24V DC |
| Motor | Series wound 6.8 HP/5.0KW, 24V DC |
| Gear System | 3-stage planetary |
| Gear Ratio | 345:1 |
| Clutch | Kick-n-Flip with Safety Latch |
| Brake System | Automatic cone brake |
| Rope Material | Steel Wire |
| Rope Length | 29/64 in x 85 ft (11.5mm x 26m) |
| Fairlead | Stainless Steel 4-Way Roller |
| Remote Type | Wire |
| Mounting Bolt Pattern | 10in x 4.5in (254mm x 114mm) + 10in x 6.7in (254mm x 172mm) |
| Color | Black |
| Winch Hook | Heavy-Duty, Clevis Pinned Latched |
| Weight | 146.0000 |
| Width | 11.81 |
| Height | 15.75 |
INSTALLATION
WARRANTY
Limited Lifetime Mechanical/Limited 7 Year Electrical
PRODUCT REVIEWS