Superwinch
Tiger Shark 11500 11500lb 12V DC Winch with Steel Wire Rope Black - 1511200
SKU:1511200
- Regular price
- $ 804.99
- Sale price
- $ 804.99
- Regular price
- $ 1,006.25
One of Superwinch’s most popular winches, the Tiger Shark 11500 is the benchmark for performance winching while not b...
In Stock. Ships in 24-48 hours
Couldn't load pickup availability
Description
One of Superwinch’s most popular winches, the Tiger Shark 11500 is the benchmark for performance winching while not breaking the bank. From powerful motors, to strong gears to long-life stainless steel parts, the Tiger Shark 11500 stands out from the competition. It is easy to see why the Tiger Shark remains one of Superwinch's most popular winches year after year.
FEATURES
- 11,500 lbs. capacity
- 6.0 HP motor
- 3-Stage planetary gearing with 218:1 ratio
- Weather sealed solenoid
- Heat insulated first layer
- Ergonomic pull and turn freespool
- 84 ft. - 3/8 in. wire rope
- Heavy-duty, clevis pinned, latched hook
- Stainless steel 4-way roller fairlead (wire rope)
- Rugged handheld remote control
- Automatic load holding brake design
SPECIFICATIONS
| MPN | 1511200 |
| Winch Type | Electric |
| Rated Line Pull | 7,500 - 12,500 lbs |
| Voltage | 12V DC |
| Motor | Series wound 6.0 HP/4.4KW, 12V DC |
| Gear System | 3-stage planetary |
| Gear Ratio | 218:1 |
| Clutch | Ergonomic pull and turn |
| Brake System | Mechanical, Automatic Load Holding |
| Rope Material | Steel Wire |
| Rope Length | 3/8 in x 84 ft (9.5mm x 25.6m) |
| Fairlead | Stainless Steel 4-Way Roller |
| Remote Type | Wire |
| Mounting Bolt Pattern | 10in x 4.5in (254mm x 114.3mm) |
| Color | Black |
| Drum | Durable fully welded steel drum |
| Winch Hook | Heavy-Duty, Clevis Pinned Latched |
| Line Speed | 80 Amps Motor Draw/19 FPM (5.7 MPM) |
| Weight | 86.0000 |
| Width | 12.00 |
| Height | 12.00 |
WARRANTY
Limited Lifetime Mechanical/Limited 7 Year Electrical
PRODUCT REVIEWS