Superwinch
Tiger Shark 15000 15000lb 12V DC Winch with Steel Wire Rope Black - 1515000
SKU:1515000
- Regular price
- $ 1,259.99
- Sale price
- $ 1,259.99
- Regular price
- $ 1,575.00
The Tiger Shark 15000 from Superwinch is a great solution for efficient and reliable winching with heavier loads. Eng...
In Stock. Ships in 24-48 hours
Couldn't load pickup availability
Description
The Tiger Shark 15000 from Superwinch is a great solution for efficient and reliable winching with heavier loads. Engineered for a wide variety of job demands, the Tiger Shark 15000 is highly dependable and easy to use in situations that require increased pulling power for higher GVW vehicles, trailers, and roll-off container applications. The Tiger Shark 15000 offers many key advantages over the competition, combining higher pulling capacity and faster line speeds, 30' handheld wired remote for ease of operation, and your choice of wire or synthetic rope. It also features a dependable and easy to operate twist and turn freespool clutch. Protected by a rugged textured black finish and backed by an industry leading warranty protection plan, the Tiger Shark 15000 will provide users with long lasting, reliable, heavy-duty performance. (Limited Lifetime Mechanical, and 3 year Limited Lifetime Electrical Warranty).
FEATURES
- 15,000 lbs. capacity
- 6.8 HP motor
- 3-Stage planetary gearing with 262:1 ratio
- Automatic cone brake
- 4-way stainless steel roller fairlead (wire rope)
- Heat insulated first layer
- Lever shift twist and turn freespool
- 30 ft. handheld wired remote control
- Optional wireless remote control - sold separately (part no. 2277)
- Heavy-duty, clevis pinned, latched hook
- Includes mounting hardware
- Textured black finish
SPECIFICATIONS
| MPN | 1515000 |
| Winch Type | Electric |
| Rated Line Pull | 12,500 + lbs |
| Voltage | 12V DC |
| Motor | Series wound 6.8 HP/5.0KW, 12V DC |
| Gear System | 3-stage planetary |
| Gear Ratio | 262:1 |
| Clutch | Lever shift twist and turn freespool |
| Brake System | Automatic cone brake |
| Rope Material | Steel Wire |
| Rope Length | 7/16 in x 82 ft (11.5mm x 25m) |
| Fairlead | Stainless Steel 4-Way Roller |
| Mounting Bolt Pattern | 10in x 4.5in (254mm x 114.3mm) |
| Color | Black |
| Winch Hook | Heavy-Duty, Clevis Pinned Latched |
| Weight | 110.0000 |
| Width | 11.81 |
| Height | 15.75 |
INSTALLATION
WARRANTY
Limited Lifetime Mechanical/Limited 7 Year Electrical
PRODUCT REVIEWS